RSS

Žvilgsnis į tarptautinę prekybą

sausio 23

Nusprendžiau šiandien pažiūrėti kaip sekasi pasaulinės ekonomikos arterijai – transportavimui, ir likau nusivylęs. Nors ir trimituojama apie ekonomikos atsigavimą transportavimo indeksai krenta, o tai gali būti vienas iš vėstančios ekonomikos ženklų. Pvz. Baltic Dry indeksas, gerai atspindintis tarptautinės prekybos metalų rūdomis ir anglimi padėtį, jau keletas mėnesių sminga, kas signalizuoja apie sumažėjusias žaliavų transportavimo apimtis. Jeigu ekonomika didina apsukas ir atsigauna tai susikaupusios gamyklose žaliavų atsargos turėtų greitu laiku išsekti ir šis stebimas indeksas atsities, bet jeigu to neįvyks vertėtų susimąstyti. Vertėtų susimąstyti vien dėlto, kad daugiau nei puse krovinių gabenama jūra, o šis indeksas yra labiausiai stebimas ir geriausiai atspindintis transportavimo padėtį.

.

Kas liečia konteinerinį gabenimą, t.y. jau pagamintų ir paruoštų naudojimui prekių gabenimą, tai bendrai paėmus per 2010 metus trafikas atsistatė, bet tik mažos 2009m. palyginamosios bazės dėka. Iki 2007-2008 metų prekybinio lygio dar trūksta daugiau nei 15% procentų. CTS kompanija paskaičiavo, kad eksportas iš Europos į Aziją 3 ketvirtį iš eilės gerokai krenta. Per 3 ketv. 2010m. eksportas nukrito 6%, per spalį dar -6%, per lapkritį apie nulį, t.y. 4 ketv. Irgi bus minusinis, o metai pasižymės tik nedideliu pliusu. Bet visai ktaip atrodo importas iš Azijos į Europą – 12.5 mln. konteinerių 2010 metais pries 10.5 mln. 2009 metais. Azija pakolkas sekmingai auga eksporto sąskaita.

Esminės Europos apsukos eksporto srity tenka Azijai, o ten su vidiniu vartojimu ne viskas tvarkoje, nors vidurinioji klasė tokioje šalyje kaip Kinija auga neregėtais tempais. Pasaulinis trafikas į Aziją per 2010m. paaugo maždaug 12% po 25-30% kritimo 2009 metais. Augimo tempai (eksporto į Aziją) lėtėja ir 2011 metų 1ketv. gali išeiti ties nuliu. Tai gerai matyti šioje lentelėje:

Kas liečia prekybą tarp Europos ir Šiaurės Amerikos, tai eksportas iš Europos atrodo geriau, nei importas į ją. Bet tendencijos pradėjo kisti rugpjūčio pabaigoje, kaip tik tada kai euras pradėjo augti dolerio atžvilgiu, kas neigiamai atsiliepė konteinerinėms pervežimams. Išsami statistika štai čia:

Kas liečia prekybos su Pietų Ameriką tai eksportas paaugo akivaizdžiai:

Trumpai drutai apibendrinus tai galima teigti, kad atšokimas įvyko, bet tarptautinei prekybai iki atsigavimo dar tolokai, o augimas ne tolygus ir trapus. Per pastarąjį pusmetį pastebimi lėtėjimo ženklai ir blogėjanti pasaulinė paklausa. Žiūrėsime kaip rutuliosis viskas šiais metais ir palauksime pirmo ketvirčio rezultatų.

Geras tinklalapis, skelbiantis apie tarptautinės prekybos trafikus : http://www.containerstatistics.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Žvilgsnis į tarptautinę prekybą, 14.0 out of 10 based on 2 ratings
 

Posted by on 2011 sausio 23 in Ekonomika, Globalūs įvykiai, Pasaulyje

Komentarai išjungti - Žvilgsnis į tarptautinę prekybą

Comments are closed.

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Eiti prie įrankių juostos