RSS

Libija ir pasaulinis naftos kainų šokas

vasario 26

Turbūt daugelio žmonių dėmesį prikaustė dabartiniai įvykiai Š. Afrikoje ir Artimuosiose Rytuose.Ne išimtis ir aš :) Kantriai stebėjau ir laukiau neramumų atomazgos Egipte bei protestų malšinimo Saudo Arabijoje ir Irane. Jeigu ten vykusios demonstracijos virstų į kažką panašaus, kas darėsi Egipte ir dabar vyksta Libijoje, reikėtų rimtai sunerimti dėl ekonominės pasaulio perspektyvos, nes tai, mano nuomone, galėtų sukelti antrąją 1973m. Arabų krizę, o naftos kainos greitu laiku testuotų naują visų laikų rekordą.

Kas daro įtaką dabartiniui šios žaliavos kainų šuoliui – mano požiūriu- tai eilinė spekuliacija ir lūkesčių pirkimas. Racionalaus paaiškinimo tam nerandu.

Čia WTI rūšies naftos grafikas. Didžiausią šuolį demonstruoja europinė Brent rūšies nafta. Kas nelabai žino: WTI tai Amerikoje kotiruojama nafta, o Brent – Anglijos biržoje. Tarp kitko šių visų neramumų fone ženkliai išryškėjo šių dviejų rūšių kainų skirtumas (spread). Įdomiausia, kad ryškėti pradėjo dar prieš prasidedant visiems neramumas, tarsi Europoje buvo žinoma apie galimus resursų tiekimo sutrikimus :) Bet šia tema nesiplėsiu, tiesiog apačioje pateiksiu grafiką, parodanti kaip keitėsi tas skirtumas. Ne per seniausiai WTI nafta buvo kone 20 dolerių pigesnė nei europietiška.

Grįžtant prie racionalaus paaiškinimo, kodėl brangsta nafta. Kaip jau sakiau tokio atsakymo aš neradau. Turbūt paklausite kodėl. Na atsakymas slypi skaičiuose. Apačioje pateikiu diagramą, kurioje pavaizduota kuriomis kryptimis eksportuojama Libijos nafta.

Taigi iš jos galime pastebėti, kad nutrūkus naftos tiekimui labiausiai nukentėtų Europa, nes jai atitenka ~80% eksportuojamos naftos. Skaudžiausiai smogtų Italijai, kuriai atitenka 32% ir kurios verslas turi nemažai sąsajų su Libijos ekonomika bei dabartiniu režimu. Bet nors Kadafis ir įgyvendintų savo grasinimą susprogdinti naftos terminalus, tai didelių problemų nesukeltų. Kodėl? Tam yra keletas priežasčių:

  1. Visų pirmą ,Libijos nafta patenkina viso labo niekingus 2% pasaulinės paklausos, t.y. 1.8mln. brl. į dieną.
  2. Visų antrą, OPEC, o tiksliau Saudo Arabija, visą trūkumą akimirksniu kompensuotų, kadangi turi tam visus reikalingus pajėgumus. Beje, tą ji ir pradeda daryti didindama naftos išgavimą 8%.
  3. Na ir galiausiai  toks poelgis būtų lygus savižudybei, kadangi Libijos valdžia tiesiogiai priklauso nuo naftos eksporto:  tai sudaro 50% šalies BVP ir tuo pačiu sunešama daugiau nei pusė valstybės biudžeto. Nėra naftos – nėra eksporto – nėra pajamų – bankrotas.

Tai tiek apie Libiją ir dėl jos išpūsto burbulo, kuris užkėlė naftą į padanges. Siūlau pasižiūrėti neblogą reportažą apie tai (rusų kalba).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LFgpfo_V_hM&feature=player_embedded[/youtube]

Bet kas atsitiktų, jeigu ši revoliucijų epidemija plistų ir toliau? Na tam vėl reikia pasižiūrėti į skaičius. Apačioje pateikiu lentelę, kurioje surašytas naftos atsargų išdėstymas pasaulyje (lentelė paimta iš wikipedijos, o plačiau susipažinti su pateikta statistika galite čia).

Taigi kaip ir rašiau įrašo pradžioje taip ir pagal lentelę matosi, jog išplitus neramumams į Saudo Arabiją bei Iraną, būtų didelis BOOM ir tektų vidaus degimo variklius keisti į kojomis minamus pedalus ;)

Na Saudo Arabijos prezidentas, grįžęs po gydymo Vakarų šalyse, paskelbė apie 90,5 mlrd. Lt vertės finansinę paramą, kuri turėtų apsaugoti nuo galimų neramumų, o tuo tarpu Irane pastebimų demonstracijų šiuo metu nėra. Bet jeigu visi šie perversmai vykdomi tam tikrų suinteresuotų asmenų dėka, tai gali būti tik laiko klausimas kada viskas persimes į šias naftos eksportui svarbias šalis.

Na ir pabaigai įdomu pasižiūrėti kam energetinių resursų kainos smogia skaudžiausiai. Šioje diagramoje, pasisavintoje iš www.alpari.ru, parodyta energetinių resursų kainų įtaka infliacijai. Kuo reikšmė didesnė, tuo ta įtaka nuosaikesnė. Išvadas pasidarykite patys.

Beje ten įtraukta ir Lietuva, tik gaila savo mylimos JAV nerandu :)

P.S. radau tokį galingą įrašų įvertinimo įrankį, kuriuo pagalba galite reitinguoti mano blevyzgas nuo 1 iki 10 balų. Taigi ateityje į įvertinimo vidurkį bus atsižvelgta :)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (21 votes cast)
Libija ir pasaulinis naftos kainų šokas, 8.5 out of 10 based on 21 ratings
 

Posted by on 2011 vasario 26 in Pasaulyje

15 Comments

15 responses to “Libija ir pasaulinis naftos kainų šokas

  1. Vaidas

    2011 vasario 26 at 15:16

    Spekuliacija naftos kainom, vat kur paaiskinimas.

     
    • Profilio nuotrauka (kasinskij)

      kasinskij

      2011 vasario 27 at 16:06

      Na aš įrašo pradžioje tą patį pasakiau :
      “ mano požiūriu- tai eilinė spekuliacija ir lūkesčių pirkimas. “
      Tiesiog dar nenoriu plėstis tema kam tai gali būti naudinga ir kas už visų šių neramumų gali stovėti. Pasilaikysiu savo konspiracines teorijas ateičiai, nebent kas pakomentuos tai teks trumpai išsakyti savo nuomonę ir padiskutuoti šia tema :)

       
  2. qwak

    2011 vasario 26 at 21:58

    Taigi ten grafike yra tavo Jav , United States oranzines spalvos stulpelis

     
    • Profilio nuotrauka (kasinskij)

      kasinskij

      2011 vasario 27 at 16:04

      taip, dabar radau, įžiūrėjęs buvau tik United Kingdom

       
  3. Vaidas

    2011 vasario 27 at 0:12

    http://www.delfi.lt/news/daily/world/article.php?id=42483487

    Pirmadienį, kai atsidarys rinkos, bus įdomu…

     
    • Profilio nuotrauka (kasinskij)

      kasinskij

      2011 vasario 27 at 16:01

      jeigu nesiplės į kitas gamyklas ir platformas gal greitu laiku nurims sabotažas, bet neramina forume rasta nuoroda
      http://www.facebook.com/K.S.A.Revolution
      ruošiama Saudi Revolution 20 March tai baisybių rinkose galime išvisti :(

       
  4. M

    2011 vasario 27 at 17:36

    Ko gero, nemažai veiksnių šį kartą sukrito į tą patį laikotarpį ir kažkokia nervinga rinka pasidarė, pritariu autoriui, dėl aprašytos „revoliucijų epidemijos“. Štai čia ir yra visos esminės priežastys, apie kurias paskaičius tik ir kyla matyt daugeliui noras griebt kanistrus ir užsipilti pigesnių degalų, nes velnias žino kaip čia toliau viskas klostysis. Tai vat tokios nuotaikos ir laikosi ir iš čia visi tie kainų fokusai. 10 už rašinį

     
    • Profilio nuotrauka (kasinskij)

      kasinskij

      2011 vasario 27 at 22:04

      galime tik palinkėti kuo mažiau kraujo praliejimo maištaujančiose šalyse ir sklandaus režimo pasikeitimo. Bijau, kad tam pačiam Egipte ar Tunise į valdžią neateitų radikalūs musulmonai. Ypač nepavydėtinoje situacijoje atsidurtų Izraelis.
      O už įvertinimą dėkoju

       
  5. skirtumas

    2011 kovo 1 at 9:10

    Buvo visai įdomu paskaitinėti. Tiesa, dėl Libijos biudžeto, Čekuolis kažkurioje iš savo popiečių yra sakęs, jog iš naftos jie turi ~95 proc. biudžeto ;)

    Įdomu kaip jis skaičiavo ir kaip pats skaičiavai tą 50 proc?

     
    • Profilio nuotrauka (kasinskij)

      kasinskij

      2011 kovo 1 at 9:31

      hmm, gal skaičius jis supainiojo, o gal aš neteisus :) žinai kaip sakoma, yra melas – didelis melas – ir yra statistika ;D

      taigi – aš žiūrėjau į BP pateiktą statistiką http://www.bp.com/productlanding.do?categoryId=6929&contentId=7044622 ir reportažą rusų kalba, kuri įkėliau.

      Be to šiek tiek žiaurokai gautųsi, jeigu būtų tokia priklausomybė vien nuo naftos. Nebūtų dėl ko maištauti tiems sukilėliams, nes gautųsi, kad jokių mokesčių, apart naftos muitų, nėra.

      Ir jokios kitos veiklos šalis nevykdo :) O dėl kitos veiklos wikipedijoje radau
      „The non-oil manufacturing and construction sectors, which account for about 20% of GDP, have expanded from processing mostly agricultural products to include the production of petrochemicals, iron, steel and aluminum.“
      Tai šiek tiek nelogiškai gaunasi, turbūt Čekuolis supainiojo skaičius ;)

      P.S. – jeigu buvo įdomu tai siūlau dar peržiūrėti įrašą „JAV centrinis bankas VS pasaulis“. Parašytas buvo kai dar dislokacijos iš blogas.lt į blogr.lt nepakeičiau. Ten nemažai dėmesio susilaukė. Bet ne visiems patiko mano nuomonė ir ne visi su ja sutiko ;)

       
  6. Profilio nuotrauka (kasinskij)

    kasinskij

    2011 kovo 1 at 9:37

    al-Qaeda ragina Tunisą ir Egiptą organizuoti naujas revoliucijas prieš laikinąją valdžią.
    http://top.rbc.ru/politics/28/02/2011/551419.shtml
    Va jeigu šitie radikalai perimtų valdžią, būtų išties baisu. globalinės pasekmės, mano nuomone, būtų tragiškos.

    O čia geras revoliucijų žemėlapis(rusų kalba)
    http://pics.rbc.ru/img/top/2011/02/17/Hot_point_big.jpg

     
  7. donatas

    2011 kovo 8 at 20:50

    as net neabejoju kad uz viso sito slypi samokslas sudiriguotas bent jau kaim minimum USA su savais tikslais kuriuos pamatysime netrukus: energetinis ir ekonominis karas dar tik prasideda…

     
    • Profilio nuotrauka (kasinskij)

      kasinskij

      2011 kovo 8 at 21:58

      oo, radau bendraminčių komentatorių tarpe ;)
      nenorėjau šios sąmokslo dalies liesti bent jau šiuo metu, nes per mažai faktų ir argumentų tai kitaip mąstančiui sunkoka būtų pagrįsti savo nuomonę. Bet kaip sakai tu – taip manau ir aš: viskas dar tik prasideda. Taigi šią temą pagvildensiu veliau, kai bus daugiau argumentų.

       
      • filosoffas

        2011 gegužės 28 at 21:53

        Tik dabar perskaičiau, tavo įrašą. Naftos kainų klausimu turiu tvirtą nuomonę – tikroji naftos kaina yra didesnė nei dabartinė . Pirmiausia dėl naftos skirtumų. Libijos nafta yra aukštos kokybės (angliškai Light oil) Saudo Arabijos nafta yra sieringa (heavy). Gamyklos kurios perdirba „light negali perdirbti „heavy“. Todėl Europos perdirbimo gamykloms Libijos naftos netekimas yra svarbus, nes jos negali perdirbti Saudo Arabijos naftos.
        antra. Yra geologija, kuri naftos gavybą nusako tam tikru dėsniu. Angliškai tai – „Peak Oil“ .Lietuviškai aš išverčiau -„Naftos Piko Teorija“. Tokio termino Lietuvos žiniasklaidoje nėra, nėra ir panašaus apibrėžimo, bet nepaisant to, šis dėsnis egzistuoja. Esu įsitikinęs kad per artimiausius mėnesius jis nulems naftos kainą. Kaip jis veikia esu trumpai aprašęs savo bloge, bet rekomenduoju pažiūrėt nuorodas po juo angliškai. Naujausi svarbūs duomenys yra čia: http://www.chrismartenson.com/blog/past-peak-oil-why-time-now-short/58360
        iš „wikileaks“ žinau kad apie „Peak Oil“ JAV institucijos žino, manau ji priima sprendimus atsižvelgdama į ją.
        Kaip ir sakai viskas dar tik prasideda.
        Trečia. Jeigu tai yra pradžia, kažko naujo, pagalvok kaip tai gali paveikti tavo ir tavo artimųjų gyvenimą. Galbūt permainoms gali pasiruošti?

         
  8. M

    2011 kovo 9 at 23:03

    Na bus įdomu tą „pagvildenimą“ paskaityti, dabar tų teorijų visokių begalės ir apie pačią visą ekonomiką. Kad ir va dabar „traideriuose“ atsidaręs kokį gražų straipsnį – „Tai ne atsigavimas, o tik priešmirtiniai traukuliai“.

    Na, kad ji palaikė šituos neramumus ir iš dalies prisidėjo prie jų sukilimo tai gal ir galima sutikti, vos ne pati pirma puolė sveikinti Sudaną ir Tunisą su „isšilaisvinimu“, tai žinoma kaimynai užpavydėjo. Čia pusiau juokais. Bet ką šioje situacijoje gali išlošti JAV tai nelabai įsivaizduoju. Kažką išlošti gali tai tikrai, tačiau ką tokio, kas atsvertų išlaidoms sumestus pinigus ir, kas svarbiausia, santykių susigadinimą su kuriomis nors valstybėms.

     
Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Eiti prie įrankių juostos